Timetable

EXTRA – MURAL WINTER TIME TABLE – APRIL TO SEPTEMBER 2018

 

THERE WILL BE NO SCHOOL SPORT DURING THE FIRST AND LAST WEEK OF THE TERM

DECISIONS REGARDING ANY CANCELLATION OF SPORT BECAUSE OF INCLEMENT WEATHER WILL BE MADE AT 12PM FOR THE FOUNDATION PHASE AND 1PM FOR THE INTER-SENIOR PHASE.

ALL PRIVATE EXTRA MURALS WILL NEED TO BE ARRANGED WITH TEACHERS OR COACHES.

DG = Sport held at Dominican Grimley School in Valley Road, Hout Bay.

Private clubs and extra murals: are privately paid for and arranged with below coaches/teachers

MON

 

 

 

 

 

SOCCER

SOCCER

SQUASH:  GROUP 1

                GROUP 2

 

X-COUNTRY: LPS

 

NETBALL

GRADE R/1 BOYS & GIRLS

GRADE 2/3 BOYS & GIRLS

BEGINNERS

INTERMEDIATE/ADVANCED

 

PRACTICE

 

GRADE 6/7 GIRLS

1.20 – 2.00

2.30 – 3.30

2.30 – 3.30

3.30 – 4.30

 

3.30 – 4.30

 

2.30 – 3.30

MS KETSHEM / COACH

MS THEUNISSEN / COACH

MS SMITH / MR NAUDE /  

MS ERASMUS

MR CLULOW / PARENTS

 

MS JARDIM /COACH

TUES

 

SOCCER

SOCCER: at DG

BALL SKILLS

NETBALL

NETBALL

UNDER 11 BOYS

UNDER 13 BOYS

GRADE 1 GIRLS

GRADE 2/3 GIRLS

GRADE 4/5 GIRLS

MATCH (AWAY)

2.45 – 3.45

2.30 – 3.00

1.25 – 2.20

2.30 – 3.30

MR TRUMBLE / COACH     

MR PIENAAR / COACH

MS O’HAGAN

MS BEUKES / COACH

MS ALICE MIHAL /MS THEUNISSEN

WED SOCCER

SOCCER

 

NETBALL

 

GRADE 1 BOYS

GRADE 2/3 BOYS

 

GRADE 4 TO 7 GIRLS

1.20 – 2.00

2.30 –3.30

 

MATCH

MS BAILEY / COACH

MS BAILEY / COACH

 

MS JARDIM / MS BEUKES /

MS ALICE MIHAL

THUR SOCCER

SOCCER: at DG

SOCCER

UNDER 9 BOYS

UNDER 11 BOYS

UNDER 13 BOYS

MATCH

2.45 – 3.45

MATCH

MS BAILEY / MS THEUNISSEN

MR TRUMBLE / COACH

MR PIENAAR

FRI X – COUNTRY

HOCKEY

SQUASH

INTER SCHOOL RACES

SENIORS

MATCHES

3.00 – 6.00

1.30 – 2.30

1.30 – 3.30

MR CLULOW

MS GODLONTON / COACH

MS ERASMUS/MS SMITH

Mondays:       Drama: Amy Lee Band (082 318 7525) GrR: 1.00-1.30pm, Gr1&2: 1.30-2.15pm,           Gr3-7: 2.30-3.30pm in school hall.

  Senior Art Club: Gr 4 to 7 – Paula Verfaille (082 345 4026) 2.30-3.30pm in Art Room. (Netball girls come on a Thursday.)

Soccer: Patrick v. N (074 478 5303) U11 Boys: 3.30-4.30pm. U13 Boys: 4.30-5.30pm on field

Club Electron: Jeanine Amsel (082 808 8730) 2.30pm-3.30pm in senior classroom

 

Tuesdays:       Ballet: Kate McCallum (082 935 3891) Gr R: 12.45-13.30pm. Older group: 13.30-2.15pm in school hall.

Drama:Sally de Villiers (083 504 2342) GrR-3: 2.30-3.30pm. Gr4-7: 3.30-4.30pm in hall. Pls contact Sally to make an alternative arrangement if you cannot make the above times.

Girls Soccer: Patrick vN (074 478 5303) *TERM 3 ONLY* Gr1-3 Girls: 2.30-3.30pm, Gr4-7 Girls: 3.30-4.30pm on field

Wednesdays:     Modern Dance: Audrey Anderson (084 359 5196) Gr R: 12.45-1.15pm. Gr1: 1.15 2.00pm. Gr2: 1.45pm-2.30pm. Gr3: 2.35pm-3.20pm and Gr4: 2.50pm-3.35pm in school hall. (Netball girls playing in matches must please confirm with Audrey a change of day or time.)

                   Computer Club: Shane Clulow: Gr5-7: 2.30pm – 3.30pm in Computer Room

 

Thursdays:     Gym Wizards: Ruywayda Isaacs (074 373 2381) Gr R: 12.45-1.30pm. Gr1&2: 1.35-2.35pm.

                                    Gr3 & up: 2.45-3.45pm/3.45-4.45pm in school hall.

                  Senior Art Club: Paula Verfaille (082 345 4026) 2.30-3.30pm in Art Room

                 Clay Creations: Colleen (083 415 3719) 2.30pm-3.30pm in Grade One classroom.

                   Computer Club: Shane Clulow: Gr5-7: 2.30pm – 3.30pm in Computer Room

 

Friday:       Eco-Club: Danielle Klaff (072 797 0904) 1.30-2.30pm in junior classroom

Experi-Buddies: Elana (076 102 1493) Gr R: 12.30pm-1.00pm Gr 2: 1.30pm-2.00pm in junior classroom.